BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 102
Kayıt Tarihi: 25-05-2023

BARTER MODELİ İLE ŞİRKETLER GÜÇLENİYOR

BARTER MODELİ

İLE

ŞİRKETLER GÜÇLENİYOR

 

Tüm dünyada şirketin yararlandığı Türk Barter; sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmanın yanı sıra, tüm sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil; araç yapabilen, risksiz ekonomi çözümü sunuyor.

 

Türk Barter; Barter Havuzu olarak adlandırılan Ortak Pazarda, Üye firmalara, paraya ihtiyaç duymadan ticaret yapma ve kâr elde etme imkânı sunuyor. Bu anlamda Barter sistemi, birçok kişi tarafından eksik algılandığı üzere bir takas ortamı değil, üye firmaların hem ihtiyaçlarını satın aldığı, hem de kendi ürettiği  mâl ve hizmetleri satabileceği bir finansal sistem meydana getiriyor. Sistem; şirketlerin ürettikleri mâl ve hizmer karşılığında talep ettikleri mâl ve hizmetleri nakit ödeme yapmadan almalarına dayanıyor. Türk Barter’ın Ortak Pazarı’nda her müşteriye uygun çözüm bulunuyor. Üye kuruluşun sistem danışmanı olan “Trade Broker” müşterinin ihtiyaçlarını, belirleyip Ortak Pazar’da gereken çalışmayı yaparak proje üretiyor ve kuruluşun sistemden en üst düzeyde yararlanmasını sağlıyor. Türkiye’de yeni finansman modeli Barter’ın öncülüğünü yürüten Türk Barter, bu alanda kaydettiği büyük mesafeyle başta inşaat, gayrimenkul, medya-reklam, tekstil, turizm, otomotiv, sağlık, mobilya, hizmet sektörü ve prodüksiyon olmak birçok sektörün önünü açıyor.

Barter Ortak Pazarı’na üye şirketler, yeni müşterilere ulaşarak varolan Pazar paylarını büyütme fırsatı yakalıyor. Şirketler, pazarlama için çaba harcamadan ve maliyet külfeti altına girmeden yeni satış imkânları elde ediyorlar. Sisteme üye firmalar, Barter Sistemi ile satış yaptıkları oranda cirolarını artırıyor. Şirketler, sabit işletme giderlerini normal ticari faaliyetleri için daha önceden yaptıklarından, barter sistemi ile yaptığı satış için ek masraf yapmıyorlar. Bununla birlikte şirketler, barter sistemine olan borçlarını kendi ürettikleri ürün veya hizmetlerle ödüyorlar. Ürettikleri ürün/hizmetlerdeki kâr marjı kadar eksik ödeme yaptıkları için daha fazla kazanç elde ediyorlar.

Barter Sistemi, üye kuruluşların nakit ticaretine müdahale etmeden yeni müşteriler kazandırmak yoluyla atıl kapasite ve stokların değerlendirilmesini sağlıyor. Yapılan bu ek satış, kâr artışı meydana getiriyor. Sistemden alacaklı olan üye, Ortak Pazara arz edilmiş ürünlerden satın alarak, alacağını istediği zaman tahsil etmeye sahip bulunuyor. Barter’a üye olmak isteyen firmalar ise Türk Barter tarafından titizlikle inceleniyor. Pazarın sağladığı bu güven ortamı, satın alma aşamasındaki araştırma faaliyetine ayrılan zamanı ortadan kaldırıyor. 

Türk Barter Kuruluşlara Nasıl Kazandırıyor

Türk Barter Ortak Pazar’daki her müşteriye uygun özel bir çözüm sunuyor. Üyenin sistem danışmanı olan Trade Broker, müşterinin ihtiyaçlarını belirleyip Ortak Pazar’da gerekli çalışmayı yaptıktan sonra üyeyi projelendiriyor. Proje, üye müşterilerinin sistemden en üst düzeyde yararlanmasını sağlıyor. Üyeler arasındaki işlemler, Türk Barter’ın geliştirdiği özel yazılım programı tarafından takip edilebiliyor. Alışverişin koşulları ve ürün teslimi ile ilgili tüm ayrıntılar, alıcı ve satıcı arasında belirleniyor. Fiyat, Kalite ve Teslimat konusunda satıcı ile anlaşan alıcı, sistemde ödeme ve tahsilat aracı olan Türk Barter Çeki’ni kullanıyor. İşlemlerin geçerliliğinde bir ödeme enstrümanı olan Barter Çeki kullanılarak gerçekleşen Barter İşlem ayrıntıları, alış ve satış yetki kodu verilerek işleme dönüştürülüyor.

Sistem Saat Gibi Çalışıyor

Bir finans yöntemi olan Barter sistemini uygulayan kurum tıpkı bir finans kuruluşu gibi çalışmak durumdadır. Barter üyesi firma her türlü mal ve hizmet ihtiyacını sistemden satın alarak Barter’ı bir finansman modeli olarak kullanmalı. Pazardan mal ya da hizmet almak isteyen üye kuruluş, alım bedeli kadar teminat verir ve alım yapan şirket barter sistemine, satın aldığı ürünün bedeli kadar borçlanır. İki üye firma arasında gerçekleşen alım satım işlemlerinde tahsilat aracı olarak Barter Çeki kullanılır.

Türk Barter Kart ile Yeni Çözümler

Hayata geçen yeni bir barter sistemi uygulaması olarak kuruluşlara büyük avantajlar sağlıyor. Kartlara eklenen bilgiler ve kredi ile birlikte, barter işlemlerinin Türk Barter Kart ile yapılabilmesiyle Barter Çeki kullanımına gerek kalmayacaktır. Kullanıcı, yaptığı alımın bedelini Türk Barter Kart ile ödeyebilecek, işlemler online gerçekleşirken satıcının alacağı miktar cari hesabına alacak olarak yüklenebilecektir. Türk Barter Kart kullanan üye kuruluşlar hızlı ve pratik uygulama, otorizasyonsuz güvenli satış, peşin ödeme, karta yüklenebilecek özel bilgiler ile özel amaçlı kullanım olanağı, Barterpuan sistemiyle yapılan barter işlemlerinden puan kazanma ve Barter Sistemi’nin bireysel kullanımının kolaylaşması gibi hizmetlerden yararlanıyor.