BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 50
Kayıt Tarihi: 09-09-2020

TÜRK BARTER’DAN ÜYE ŞİRKETLERE BORÇ YAPILANDIRMA DESTEĞİ

TÜRK BARTER’DAN ÜYE ŞİRKETLERE

BORÇ YAPILANDIRMA DESTEĞİ

Avrupa ve Türkiye’nin lider barter şirketi Türk Barter, uyguladığı “Borç Yapılandırma” sistemi ile çin virüsünden dolayı nakit sıkışıklığına düşmüş olan şirketlerin borç ve alacak yapılandırmasını yönetiyor.

Ekonomik anlamında darboğaza girmiş şirketler bu sistem sayesinde faizsiz bir çıkış yolu buluyor, alacaklarını tahsil edebiliyor ve borçlarını mal veya hizmet ile ödeyebiliyor.

Üyelerine Özel Kredi Fırsatı

Türk Barter, nakit sıkışıklığı içinde bulunan iş dünyasına, başlattığı yeni uygulamayla reel sektörün borçlarını yeniden yapılandırma imkanı sağlıyor. Üyelerine 500.000 TL’ye kadar 12 ay ödemesiz,  0 faizli, barter kredisi (mal ve hizmet kredisi) imkanı sunuyor. Bu yaklaşımla finansal açıdan yetersizliğe düşmüş, ancak mal veya hizmetle ödeme kabiliyeti olan şirketler Türk Barter’a üye olarak borçlarını alternatif ticaret ve finans sistemi Barter’la ödüyorlar. Aynı şekilde alacağı olan şirketler, nakit sıkıntısına düşmüş firmalardan alacaklarını Barter sistemiyle tahsil ediyor.

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı M. Sırrı Şimşek kampanya kapsamında yaptığı açıklamada;

“Dünyayı kasıp kavuran çin corona krizi ilk etapta insan sağlığını ve psikolojisini büyük ölçüde tahrip etmiştir. Bundan sonra dünyanın ve dünya ekonomisinin eskisi gibi olmayacağı aşikârdır. Mevcut olan krizde büyük zannedilen devletlerin, işletmelerin ve sağlık sisteminin bir çok ülkede gerçeği yansıtmadığını gördük. Devletler milletlerine her türlü yardımı yapmaya çalışırken özellikle özel sektördeki bankalarını ve finans kuruluşlarını her şeye rağmen haksız elde ettikleri büyük karlardan taviz vermemek için direttiklerini ve sembolik destek yaptıklarını hiç kimse unutmayacak. Şirketler kendi mal ve parası ile çok az karlar edinirken bu finans kuruluşlarının her fırsatı kendilerine yontmalarından dolayı bütün dünya alternatif ticaret, finans ve para sistemleri arayışına girmiştir. Bunların başında yer alan barter sistemini 25 yıldan fazladır Türkiye’de uygulayan Türk Barter her zaman olduğu gibi üyelerine her bakımdan destek vermeye devam ediyor.

Reel sektör, mevcut kaynaklarının tıkanması, iç talep daralması ve beraberinde yaşanan durgunluk ile ciddi bir sıkıntı içine girmiştir. Reel sektörün yaşadığı arz ve talepteki problemlerin giderilememesi, ekonominin her kesimindeki kurumları çeşitli çıkış yolları aramaya yöneltmiştir. Ekonomik krizi yaşadığımız şu dönemde Türk Barter olarak üzerinde durmamız gereken en önemli konulardan birinin, nakit sıkıntısı sorunu yaşayan işletmelerin borç ve alacak yönetimi sorunu olduğunu düşünüyoruz. Sıcak paranın dönmediği piyasamızda işletmelerin değil borç ödemek işlerini bile devam ettiremediklerini görüyoruz. Türk Barter Sistemi’nin başlattığı “Borç Yapılandırma” ile faizlerden kaçınan işletmelerin yöneldiği bir sistem olacak. Türk Barter Sistemi’nde borç yapılandırması yapan şirketlerin, borcunu geri ödeyebilecek potansiyeli olması gerekir. Ayrıca şirketlerin,

müşterilerinden tahsil edilemeyen borçlarını, Türk Barter metoduyla

tahsil edilmesi de sağlanıyor.” dedi.