BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 62
Kayıt Tarihi: 02-10-2021

TÜRK BARTER INTERNATIONAL 27 YAŞINDA

TÜRK BARTER INTERNATIONAL 27 YAŞINDA

 

Dünya’nın ve Türkiye’nin önde gelen barter şirketi Türk Barter, alternatif ticaret ve finans sistemi Barter sektörünü Türk ekonomisine kazandırmıştır.

Barter ortak pazarıyla üyelerini “güvenilir iş ortağı” olma ilkesinin, gelişmenin temeli olduğuna inanan Türk Barter ailesi 27. yılını kutluyor. Yönetiminde olduğu Dünya Barter Birliği’nin misyonu gereği; Barter endüstrisinin dünyadaki bütün ülkelerde yaygınlaştırılması ilkesinden hareketle, iş ortaklarına her türlü bilgi ve teknik alt yapı konularında destek olarak çalışmalarına devam ediyor.

Alternatif finans ve ticaret sisteminin Avrupa ve Türkiye’deki öncüsü Türk Barter'ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek: Ülkemizdeki şirketleri para yerine kullanabilecekleri yepyeni bir enstrümanla buluşturarak, Türkiye'ye önemli bir sistemi ve şirketi kazandırdık. Kurulduğumuz günden beri hedefimiz; en önemli kaynağımız olan ‘insan’ı verimli ve başarılı hale getirecek sistemleri oluşturarak ve küreselleşen dünyada fırsatları erken yakalayıp ülke ekonomisine faydalı olacak şekilde değerlendirerek Türk Barter’ı uzun yıllar varlığı güvenle anılan bir alternatif ticaret ve finans şirketi yapmaktır. Bizi farklı kılan; geleneksel yapımız gereği kaliteden taviz vermeyen, müşteri memnuniyetini amaç edinmiş, rekabetçi, ilişkide bulunduğu tüm kişi ve kuruluşlarla dürüst ve saygılı ilişkiler içinde olma özelliklerimizdir. Biz bu geleneksel yapımız ile iletişim ve teknoloji çağının gerektirdiği çağdaş yönetim ilkelerini birleştirerek her zaman başarılı olacağımıza tüm Türk Barter ailesi olarak inanıyoruz.” dedi.

Alternatif Finans Modeli

Türkiye’de kısıtlı sermaye ile kurulan şirketler, herhangi bir ekonomik olumsuz dalgalanmada faaliyetlerini yürütmekte zorluklarla karşılaşmaktadır. Klasik finans karşılama metodu olan banka kredileri, yüksek teminat ve faizden dolayı şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Türk Barter’ın uyguladığı alternatif finans da dediğimiz 'Barter Sistemi' ise hem faizsiz hem esnek hem de şirketlerin kendi ürettikleri mal ve hizmetleri ile borcunu ödeyebildiği bir sistemdir.

Türk Barter ile Büyümeye Devam!

Şirketlerin güvenlik sigortası konumuna gelen Türk Barter, tüm üyeleri için güvenilir zeminde ortak bir platform oluşturmaktadır. Bu anlamda şirketler için önemli fırsatlar sunan Türk Barter, hem büyümeye hem de iş birliği içinde olduğu şirketleri büyütmeye devam etmektedir.

Türk Barter özellikle Barter Sistemi’nin ülke ekonomisine kazandırılmasında ve ticari bir model olarak algılanmasında çok önemli görevler almış ve yerine getirmiştir. Türkiye’de ilk Barter şirketi olarak devletin Barter modellemesindeki uğraşlarına tecrübelerini aktarmıştır.  Alternatif ticaret ve finans modeli olan Barter sistemi bugün Türkiye iş dünyasına Türk Barter tarafından kazandırılmış önemli bir sektördür. Türk Barter, sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmanın yanı sıra tüm sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil araç yapabilen risksiz ekonomi çözümleri sunmaktadır.    Geride bıraktığı 27 yıl içerisinde ülke ekonomisinde milyarlarca liralık işlem hacmi oluşturan, şirketlerin ekonomik sıkıntılarında destek olarak tüm sektörlerde yaşanan tahsilat sıkıntısının aşılmasını sağlamıştır. Üyemizle de lider Barter şirketi konumumuzu yılladır muhafaza etmekteyiz.

“KOBİ’ler desteklenirse Türk ekonomisi de hak ettiği yere ulaşacaktır”

Türk Barter Türk ekonomisine katkı sağlamak, Türk şirketlerinin büyümesini gelişmesini sağlamak, onları her alanda desteklemek adı altında pek çok projelere imza attıklarını ifade eden Şimşek: “Sağlıklı ekonomi için mutlaka sağlıklı şirketlere ihtiyaç var. Bunun için de KOBİ düzeyindeki şirketlerin desteklenmesi gerekiyor. KOBİ’ler desteklenirse Türk Ekonomisi de hak ettiği yere ulaşacaktır. Türkiye’nin geçmişteki günlerini de düşünecek olursak mutlaka geçmişindeki geleneğine uygun büyük şirketlere, büyük markalara, büyük ekonomik buluşlara ve farklı sistemlere ihtiyacı var. Bunları gerçekleştirdiği zaman dünyanın en büyük ekonomiler arasında yerini hakkıyla almış olacaktır. Bunun için biz şirketlere daima Türk Barter’ın imkânlarından istifade etmelerini tavsiye ediyoruz.”

Satışlarda, stoklarda, büyümede, atıl kapasite kullanımında bir problemleri varsa Türk Barter uzman ekibi her zaman yanlarındadır. Biz Türk Barter ailesi olarak her şirkete özel projeler üretiyoruz. İhtiyaç duyduğu alanlarda hizmet sunuyoruz. Bunu iş adamları dernekleri gibi birçok şirket yapmıyor. Bizim onlardan farkımız sadece üye aidatı alıp bazen toplantılar düzenlemek değil üye olan şirketlerin birbiriyle olan ticaretlerini de düzenlemektir.