BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 64
Kayıt Tarihi: 30-09-2021

TÜRK BARTER, TÜRKİYE VE AVRUPA’YI IRTA’DA TEMSİL ETMEYE DEVAM EDECEK

TÜRK BARTER, TÜRKİYE VE AVRUPA’YI IRTA’DA TEMSİL ETMEYE DEVAM EDECEK

 

2022 yılı Dünya Barter Birliği Yönetim Kurulu Toplantısında Global Yönetim Kurulu’na Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek yeniden seçildi.

Uluslararası Dünya Barter Birliği’nin (IRTA) 22 Eylül’de yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Dünya Barter Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmed Sırrı Şimşek Yönetim Kuruluna tekrar seçildi.

Dünya Barter Birliği (IRTA) 31 Ağustos 1979 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki kurumsal Barter endüstrisini yönlendirmek ve bu alanda yapılan ticareti yüksek standartlar çerçevesinde büyütmek amacıyla kurulmuştur. IRTA, Barter ticaretiyle ilgili araştırmalar ve yönlendirmeler, databank hizmeti, güvenlik, uluslararası ticaret bağlantılarının sağlanması, teknik danışmanlık, yeni başlayan şirketlerin kalkındırılması, endüstri ölçümlemeleri gibi faaliyetler yürütmekte, yayınlar yapmaktadır. Tüm dünyada faaliyet gösteren Barter şirketlerinin bir araya gelip oluşturduğu bir kuruluştur.

IRTA, Dünya Barter sektörünün dünyadaki yayılımını, gelişimini, değişimini sağlayan ve Barter şirketlerinin bu sisteme adapte olması için bilinçlendirme yapan bir sistemdir. Alternatif finans ve ticaret sistemi hakkında Dünya Topluluklarına teşvik ve bilinçlendirme yaparak Barter uygulaması ve operasyonunun standartlarını yükseltmektedir. Dünya ekonomisinde hızla büyüyen ve gelişen Barter endüstrisi içinde iş yapan firmaların uluslararası işbirliklerinin artırılması, Barter Sistemi’nin ülkeler arası mevzuatının hazırlanması, Barter endüstrisinin büyütülmesi, Barter şirketleri kuruluş ve ticareti ilkelerinin belirlenmesi ve geliştirilmesinde Dünya Barter Birliği (IRTA) etkin bir rol üstlenmektedir. Türkiye ve Avrupa’da Barter sektörünün lideri olan, yerel ve uluslararası alanda faaliyet gösteren ve Barter Sistemi’ni Türkiye ekonomisine kazandıran, Türk Barter İnternational, IRTA’da Avrupa’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Barter Etik Komite Başkanı olarak bulunmaktadır.

IRTA Dünya Barter Birliği Global Yönetim Kurulu’nda 11 üye bulunmaktadır. IRTA Dünya Barter Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Sırrı Şimşek IRTA’da Pazarlama, üyelik, genişleme, etik ve sosyal medya komitelerinden bulunmaktadır.