BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 70
Kayıt Tarihi: 11-01-2022

TÜRK BARTER YIL SONU DEĞERLENDİRME TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

TÜRK BARTER YIL SONU DEĞERLENDİRME TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Türkiye’de Barter Sistemi’nin kurucusu ve lideri olan Türk Barter, 2021 yılsonu değerlendirme toplantısını İstanbul’daki Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda, 2021 yılı değerlendirilirken, 2022 yılı hedefleri ortaya konuldu.

 

27 yıldır üyelerine Barter ortak pazarını sağlayan Türk Barter, 2021 yılı sonuçlarını genel merkezinde değerlendirdi. Büyüme planları, yatırım fırsatlarını değerlendirme, yeni stratejik kararlar yöneticiler ile paylaşıldı. Türk Barter’ın ekonomiye katkısı ve krize karşı aldığı tedbirlerin gündeme alındığı toplantıda, 2022 yılı hedefleri de görüşüldü. Yaşanan kur dalgalanmaları, faiz hesaplamaları ve bunlara bağlı olarak gelişen ekonomik problemlerin yoğun olarak yaşandığı, çoğu sektörün üretim maliyetlerinin artması sebebiyle sıkıntıya düştüğü 2021 yılında da büyümesini sürdüren Türk Barter; 2022 yılında hedeflerini daha da büyüttü.

 

“Türk Barter, Şirketleri Faizsiz Finans ve Ticaretle Destekliyor”

Piyasalardaki artan kur savaşları nedeniyle mal ve hizmet değerlerinde meydana gelen aşırı kayıpların önüne geçilmesi için Barter sektörünün önemine vurgu yapan Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek; “Krizlerin yaşandığı dönemlerde arka arkaya pek çok işletmenin kapandığını üzülerek görüyoruz. Türk Barter olarak, tüm dünyanın aktif olarak kullandığı ve büyük kriz dönemlerinde ülke ekonomilerine nefes aldıran Barter Sistemi’nin, ülkemizde de daha yaygın kullanılmasını, işletmelerin kriz dönemlerinde ayakta kalabilmelerini istiyoruz. Ülkenin önünü tıkayan kriz fırsatçılarına engel olmak için tüm işletmeleri, ticari işlemlerinin %20’sini alternatif finans ve ticaret modeli olan Barter Sistemi ile gerçekleştirmeye davet ediyoruz. Bizler, toplum ve müşteri odaklılık, kaynaklara saygı ve verimlilik, toplam kalite, değişim ve paylaşım değerlerini Türk Barter'ın temel değerleri olarak kabul ediyor ve bu değerler aracılığı ile Barter'ın Türk ekonomisine güç katmasını amaçlıyoruz” dedi.

 

Sözlerine şu şekilde devam eden Şimşek; “2022 yılında da Türk ekonomisine daha fazla katma değer sağlayarak, şirketlere Barter kredileri ve işletme sermayeleri için finansmanlar sağlamayı ana gündemimize almış bulunuyoruz. Bu maksatla tüm firmaları, krizlerden etkilenmemeleri ve ticaretlerini güvenle büyütebilmeleri, borçlarını yapılandırıp alacaklarını tahsil edebilmeleri için Türk Barter’a davet ediyoruz. Barter Ortak Pazarı’na katılan yeni üyelerimizle 2022 yılında da hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. 2022 yılı içerisinde Türkiye’de olduğu kadar uluslararası arenada da üyelerimizin ticaretini güvenle büyüteceğiz” dedi.

 

 

 

Destek Projelerine Devam Ediyor

2021 yılında daralan KOBİ üretim ve yatırımlarına karşın, tüm hedeflerin yakalanması için stratejik büyüme ve kredilendirme projelerini hayata geçiren Türk Barter, KOBİ yatırım ve pazarının 2021 yılında Barter Ortak Pazarı’nda büyüme gerçekleştirdiğinin altını çizdi. 2021 yılı yıllık toplantısında bölgesel büyümenin hedeflerini yeniden belirleyen Türk Barter, bu sene için ülke ekonomisine önemli katkı yapılması adına çalışmalara hız verilmesi kararı aldı.  Sürdürülebilir büyüme hedefine devam diyen Türk Barter, 2022 yılında da üyelerine alternatif finans ve ticareti yine en güvenli şekilde sunacağını ifade etti.

 

Türk Barter 8 şubesiyle hizmet vermektedir. Ülke ekonomisine katkı sağlamak ve aynı oranda istihdamın artması için çalışmalarına devam eden Türk Barter, 2022 yılı içerisinde de gerek yurtiçi gerekse yurtdışı açılımlarına devam edecektir. Avrupa ve Amerika’da 20’den fazla ülke ile stratejik işbirliği bulunmaktadır.

 

Türkiye’de ki tek temsilcisi ve Avrupa’nın en büyük oyuncusu olan Türk barter’ı uluslararası anlaşmalarla hedeflerini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca hükümete sunduğumuz barter özel kanunu ve uluslararası barter işlemleri kanunun yürürlüğe girmesini, sektör kurallarının belirginleşmesini buna bağlı olarak sektörde faaliyette bulunacak, güçlü rekabet edebilecek şirketlerin olmasını bekliyoruz.

 

Alternatif Ticaret ve Finans sistemi, Türkiye kurucusu ve lideri Türk Barter, hedef firmaların mevcut ticaret hacimlerinin genişletmesi ve yeni ticari ortaklar kazanması kapsamında Barter bilincinin doğru algılanması, doğru işlemler yapılması için uzman kadrosu ile seminerlerine devam ediyor.

 

Türk Barter, 2022 yılı Türkiye bölgesel yatırım projelerini hayata geçirmek üzere Barter Sistemiyle ilgili çalışanlarıyla eğitim ve planlama organize ederek, kurumsal ticari ortak pazara brokerler ve yeni şubeler kazandıracağız.