BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 73
Kayıt Tarihi: 18-02-2022

TÜRK BARTER KRİZDE ŞİRKETLERİ DESTEKLİYOR

TÜRK BARTER KRİZDE ŞİRKETLERİ DESTEKLİYOR

Türk Barter; sağladığı avantajlarla; piyasasında rekabet üstünlüğü sağlamak, stoklarını eritmek, kapasitesini artırmak, yeni pazarlara açılmak, risksiz ticaret yapmak isteyenlerin ilk durağı oluyor. Dünya’da gelişmeye başlayan birçok ekonomik modele alternatif olarak geliştirilen Barter Sistemi, şirketleri garanti altına alması ile güven sağlıyor. İhtiyaç duyulan mal veya hizmetin, satılan mal veya hizmet karşılığında satın alınması olarak bilinen Barter Sistemi Türkiye’de 1994 yılından bu yana Türk Barter tarafından uygulanıyor.  27. yılını tamamlayıp çeyrek asrı geride bırakan ve uluslararası çalışmalarıyla üyelerine ortak pazar sağlayan Türk Barter, sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmanın yanı sıra, tüm sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil araç yapabilen, risksiz ekonomi çözümleri sunuyor. Türkiye’nin ilk ve en büyük Barter şirketi Türk Barter; şirketlere proje, kredi ve diğer tüm finans sistemleri ile alternatif çözümler sunarak onları garanti altına alıyor.

Türk Barter, Türkiye’nin ve Avrupa’nın Barter sektörünün lideri olarak uluslararası arenada hizmet vermektedir. Ekonomik krizlerde şirketlerin; mali sıkıntılarını en aza indirerek iflas etmelerini önleyen, atıl kapasitelerini eriterek ticarete hareketlilik kazandıran Türk Barter, hedeflerini büyüterek yoluna devam ediyor.  Mali sıkıntılar ile tamamlanamamış gayrimenkul projelerinden araç filo kiralama hizmetine kadar pek çok temel ihtiyacın Barter ile karşılandığı Barter Ortak Pazarı’nda binlerce üye, binlerce arz ile ticaretini büyütüyor. Türk Barter, Barter havuzu olarak adlandırılan ortak pazarda, üye firmalara paraya ihtiyaç duymadan ticaret yapma ve kar elde etme imkânı veriyor. Yani Barter Sistemi birçok kişi tarafından algılandığı üzere sadece bir takas ortamı değil, üye firmaların hem ihtiyaçlarını satın aldığı hem de kendi ürettiği mal ve hizmetleri satabileceği bir finansal sistemdir. Kısaca sistem, şirketlerin nakit ödeme yapmadan ürettikleri mal ve hizmet karşılığında talep ettikleri mal ve hizmetleri almalarına dayanıyor.”

TÜRK BARTER TÜM SEKTÖRLERDE HİZMET VERİYOR

Türk Barter; gayrimenkul, araç kiralama, tekstil, medya, gıda, lojistik gibi pek çok sektörde, firmaların ticaretini güven içerisinde yapmalarını sağlayan Barter Ortak Pazarı ile binlerce firmaya hizmet veriyor. Atıl kapasitelerini eritmek isteyen, satış ve kârını artırmayı amaçlayan, yeni müşteriler arayan firmalar, Türk Barter Ortak Pazarı’nda güven ile ticaret yapıyor. 10 bine yakın firmanın tüm ürün ve hizmetlerini diğer tüm üyelere sunduğu Barter arzları ile büyük bir tanıtım kapasitesi oluşturuluyor. Barter sistemini en çok inşaat sektörünün kullandığını söyleyen Şimşek, inşaat sektörünü kredilendirme, malzeme temini, satış ve pazarlama alanında desteklediklerini belirtti. Şimşek, Türk Barter’ın kurallarını da şu sözlerle açıkladı: “Açık ekonomi kurallarını uyguluyoruz. Ticari faaliyetlerde dürüstlüğün ilke edinilmesi gerekiyor. Üye olan şirketin öncelikle mali tablolarını alıyoruz. Şirketlerin bizde bir kredisi oluyor. O kredi çerçevesinde hareket ediyoruz. Desteklenebilecek, büyütülebilecek, satışları arttırılabilecek bir şirket ise elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Diğer sektörler gibi sıkıntıya girdiklerinde onlarla birlikte çalışıyoruz.  Biz, Barter Sistemini Türk Ekonomisine katkı sağlayan tüm sektörlere ve tüm şirketlere tavsiye ediyoruz. ” dedi.

FAİZSİZ KREDİ İMKÂNI TÜRK BARTER’DA

Nakit sıkıntısına düşen ve bu darboğazdan kurtulmak isteyen firmalar İhtiyaçlarını karşılamak için banka kredilerine sığınıyor. Firmalar, kısa vadede nakit elde etse de uzun vadede nakit kaybediyor ve faizi dolayısıyla yine zarara uğruyor. İşletmelerin,  finansman yükünü taşımakta zorlandığı bu günlerde “Alternatif Ticaret ve Finansman Modeli” Barter Sistemi ile Türk Barter, işletmelerin imdadına yetişiyor. Türk Barter’ın üyelerine sunduğu Faizsiz Mal Kredisi ile firma; faiz yükünden kurtuluyor ve ihtiyaçlarını para kullanmadan karşılayabiliyor. Türk Barter, piyasadaki durgunluk ve talepteki gerileme nedeniyle üretip satarak öz kaynak oluşturmakta imkân bulamayan ve genel giderlerin öz kaynaktan karşılanamadığı, bu nedenle varlıkların azaldığı bir dönemde işletmelere Barter Kredisi sunarak alternatif ödeme imkânları oluşturuyor.

TÜRK BARTER’A ÜYE OLMAK

Bir şirket Barter sistemiyle çalışmaya karar verdiği zaman üyelik süreci, ilgili broker’lar tarafından yapılacak toplantılarla başlıyor. Bu toplantılarda şirketin öncelikle bir projesi hazırlanıyor ve bu projede şirketin stok yapısı, atıl kapasitesi, nakit durumu ve kredi durumu analiz edilerek şirketin sisteme dâhil edilmesi sağlanıyor. Türk Barter,  sistemden talep edilen mal veya hizmetleri veren şirketleri, talebi olan firmayla bir araya getiriyor. Firmanın üye olması için de birtakım formaliteleri tamamlaması gerekiyor:  Şirketin faaliyette olması, şirketin arzlarının reel olması, fiyatlarının reel olması ve Türk Barter’ın yapmış olduğu inceleme sonucunda şirketin Barter sektöründe faaliyeti bulunacak bir firma olması. Firmanın üyeliği uygun bulunduğunda, Barter üyelik bedelini ödeyip istenilen evrakları da tamamlayarak üye firmalar arasına katılabiliyor. Firmalar, üyelik talebini www.turkbarter.com web sitesinden ya da ilgili departmanları arayarak gerçekleştirebiliyor.

“Türk Barter, Şirketleri Faizsiz Finans ve Ticaretle Destekliyor”

Piyasalardaki artan kur savaşları nedeniyle mal ve hizmet değerlerinde meydana gelen aşırı kayıpların önüne geçilmesi için Barter sektörünün önemine vurgu yapan Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek; “Krizlerin yaşandığı dönemlerde arka arkaya pek çok işletmenin kapandığını üzülerek görüyoruz. Türk Barter olarak, tüm dünyanın aktif olarak kullandığı ve büyük kriz dönemlerinde ülke ekonomilerine nefes aldıran Barter Sistemi’nin, ülkemizde de daha yaygın kullanılmasını, işletmelerin kriz dönemlerinde ayakta kalabilmelerini istiyoruz. Ülkenin önünü tıkayan kriz fırsatçılarına engel olmak için tüm işletmeleri, ticari işlemlerinin %20’sini alternatif finans ve ticaret modeli olan Barter Sistemi ile gerçekleştirmeye davet ediyoruz. Bizler, toplum ve müşteri odaklılık, kaynaklara saygı ve verimlilik, toplam kalite, değişim ve paylaşım değerlerini Türk Barter'ın temel değerleri olarak kabul ediyor ve bu değerler aracılığı ile Barter'ın Türk ekonomisine güç katmasını amaçlıyoruz. Türk ekonomisine daha fazla katma değer sağlayarak, şirketlere Barter kredileri ve işletme sermayeleri için finansmanlar sağlamayı ana gündemimize almış bulunuyoruz. Bu maksatla tüm firmaları, krizlerden etkilenmemeleri ve ticaretlerini güvenle büyütebilmeleri, borçlarını yapılandırıp alacaklarını tahsil edebilmeleri için Türk Barter’a davet ediyoruz.

Daralan KOBİ üretim ve yatırımlarına karşın, tüm hedeflerin yakalanması için stratejik büyüme ve kredilendirme projelerini hayata geçiren Türk Barter, KOBİ yatırım ve pazarının Barter Ortak Pazarı’nda büyüme gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Toplantıda bölgesel büyümenin hedeflerini yeniden belirleyen Türk Barter, bu sene için ülke ekonomisine önemli katkı yapılması adına çalışmalara hız verilmesi kararı aldı.  Sürdürülebilir büyüme hedefine devam diyen Türk Barter, üyelerine alternatif finans ve ticareti yine en güvenli şekilde sunacağını ifade etti.