BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 77
Kayıt Tarihi: 11-04-2022

EKONOMİK KRİZDE ÇÖZÜM BARTER

EKONOMİK KRİZDE ÇÖZÜM BARTER

 

Türk Barter International A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı ŞİMŞEK, krizi Barter ile Ticarete ve Kazanca çevirmenin yollarını, işletmelerin finansal ve ticari yapıları için bankacılık çözümlerine alternatif olan Barter sistemini ve avantajlarını, işadamlarımızın çıkış yolu olarak kullanmaları gerektiğini belirtti.

Türkiye'de “Yeni Ekonomi” anlayışı ile yola çıkan Türk Barter, Barter Endüstrisi ve parasız ticaret için geliştirdiği yenilikçi politikalarıyla, Türk Ekonomisi’nin de gündeminde hızla yerini aldı.  Ülkemizde Barter sektörünün kurucusu ve öncüsü olarak faaliyet gösteren Türk Barter, yaşanan kriz ile birlikte ülkemiz ticaretinin, alternatif finans ve ticaret sistemi olan Barter ile krizi atlatabilmek için her türlü sektöre özel Barter projesi hazırlamakta ve uygulamaktadır. Her sektörde kullanılabilen Barter sistemi ile firmalar, bir araya geldikleri ve birbirleriyle alışveriş yapabildikleri Barter ortak pazarında satın aldıkları mal ya da hizmetin bedelini para ile değil, üretilen mal veya hizmet ile ödüyor. Bu sistem ile firmalar hem stoklarını eritme fırsatı yakalıyor, hem içinde bulundukları ekonomik çıkmazı kolaylıkla atlatıyor, hem de yatırımlarını tamamlayıp yeni yatırımlara başlayabiliyor. Alternatif finans sistemi olan Barter’ı kullanarak nakit ödeme yapmadan ürün ya da hizmet alan firma, enflasyondan ve likidite sıkışıklığından etkilenmeden, güvenli ve sürekli satış yapma imkânı elde ediyor.

Yaşanan kriz nedeni ile şirketlerin faaliyetleri Barter’a doğru yönelmektedir. Bu mali çalkantı döneminde şirketler ekonomik tutunma ve krizi atlatma fırsatları olarak Barter modeline oldukça sıcak bakmaktadırlar. Barter sistemi, Türk Barter garantörlüğünde işletilmektedir. Türk Barter güçlü finansal araçları ile teknolojik alt yapısı, uluslararası tecrübesi ve yetişmiş personeli ile hizmet vermektedir. Barter sisteminin en önemli iş süreci firmaların likidite sıkışıklığında Barter modeli ile ihtiyaçlarını karşılamalarına aracı olmaktır. Bu süreçte alıcının özellikle kredilendirmeleri söz konusu olduğunda sistemin borç-alacak dengesi gözetilmektedir.

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek; ‘Türk Barter olarak tüm dünyanın aktif olarak kullandığı ve büyük kriz dönemlerinde ülke ekonomilerine nefes aldıran Barter sisteminin, ülkemizde daha yaygın kullanılmasını, işletmelerin kriz dönemlerinde ayakta kalabilmelerini istiyoruz. Ülkemizin önünü tıkayan kriz fırsatçılarına engel olmak için tüm işletmeleri, ticari işlemlerinin alternatif finans ve ticaret modeli olan Barter sistemi ile gerçekleştirmeye davet ediyoruz. İşletmeler çalışarak ayakta kalmaya çalışıyor bu dönemlerde bazı başka yapılar, çalışmadan, üretmeden haksız kazanç peşinde koşmaktadır. İşte biz bunu azaltmayı hedefliyoruz. Daralan ve sıkışan şirketler karlılıklarını yüksek maliyetli finansmana feda etmiyor olacak. Ticarete ve üretmeye konsantre olabilecekler.Türk Barter olarak firmalara sağladığımız tam güven, ticaret potansiyeli ve uluslararası arenada üstlendiği ve akredite edilmiş bu görev ile bu sistemi ülkemizde de en mükemmel şekilde ilerletmeye ve büyütmeye çalışıyoruz. Uluslararası tecrübemizin yanı sıra güçlü finansal araçlarımız ve teknolojik alt yapımızla hizmet veriyoruz. Bu sebeple Barter Sistemi’nin ülkemizde Türk Barter garantörlüğünde işletildiğini söyleyerek,  tüm işletmeleri ticari işlemlerini alternatif finans ve ticaret modeli olan Barter Sistemi ile gerçekleştirmeye davet ediyoruz” şeklinde dile getirdi.