BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 78
Kayıt Tarihi: 22-04-2022

TÜRK BARTER FİNANS VE TİCARETİ BİRLİKTE UYGULUYOR


TÜRK BARTER

FİNANS VE TİCARETİ BİRLİKTE UYGULUYOR

 

 Türk Ekonomisini Alternatif Ticaret ve finans modeli ile tanıştıran

Türk Barter İnternational A.Ş. Türk ekonomisini desteklemeye devam ediyor. Türk Barter’da yapılan tüm işlemlerde faizsiz finans uygulanıyor.

 


Türkiye’de parasız ticaret anlayışı ile yola çıkan Türk Barter sektörler için geliştirdiği projelerle Türkiye ve Dünya’daki Barter şirketlerinin modeli oldu.Sektörlerin Barter Sistemi’nden yararlanmasına ilişkin çalışmaları üye olan her şirkete özel proje yaklaşımıyla çalışmalarına devam etmektedir. Kurulduğu günden bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu tüm işlemler örnek teşkil etmiş ve üye firmaların işlem hacimleri ve potansiyelleri arttırmasına olanak sağlamıştır.

Barter ticaret argümanını sürekli geliştiren Türk Barter, olumsuz rüzgârların estiği sıkıntılı dönemde firmaların eksikliklerini tespit ediyor. Üye olan şirketlere özel barter projeler hazırlamayı, ticareti ve barterı nasıl kullanacaklarına karar veriyor. Daha sonra barterın hangi ticaret modelinin uygulanmasına karar verip en kısa zamanda uygulamaya geçiyor. Sektörlerinde kendini ispatlamış uzman broker kadrosu firmaların farklı pazarlara açılmasına yardımcı oluyor.  En çok kullanılan diğer bir model ise borç yapılandırma. Kriz döneminde çıkmaza giren, alacaklılarının sürekli baskısına maruz kalan firmalar barter ortak pazarı sayesinde rahat bir nefes alıyor. Hem şirketini ayakta tutuyor hem de önümüzdeki döneme umutla bakıyor. Hem alacaklarını tahsil ediyorlar hem de borçlarını barter sistemiyle ödeme imkânı buluyorlar.

Alternatif Ticaret ve Finans modeli Türk Barter’da faizsiz finans sistemi ile şirketler, kredi faizi ödemekten kurtuluyor. “Kredi kullanımını, fırsata değil ticarete dönüştürüyoruz’’ sloganıyla yola çıkan Türk Barter, yaptığınız tüm işlemlerde faiz uygulamıyor. Alım ve satım işlemleri faizsiz yapılıyor.

Türk Barter, sermaye kıtlığı yaşayan, finansman yükünü karşılamayan işletmelerine mal ve hizmet kredisi veriyor. Ekonomisine alternatif sunuyor. Dünya’da ve Türkiye’de adını duyuran lider finansman ve takas şirketi Türk Barter’a üye olan şirketler, stoklarını eritip, satışlarını artırıyor, alacaklarını tahsil ediyor, borçlarını yapılandırıp, atıl kapasitesinin yükselmesini sağlıyor. İsterseniz komisyonlu, isterseniz komisyonsuz sistem ile işlem yapıldığında, alım yapmadan komisyon ödenmiyor.

Türk Barter şirketlere, Borçlarını barter ile ödeme fırsatı veriyor. Böylece üye şirketler nakitlerini yatırımda kullanıyorlar. Firmalar tahsilatta zorlandıkları alacaklarını barter ile tahsil edebiliyorlar.


Türk Barter International, bankaların uyguladığı yüksek faiz, teminat düşüklüğü, zor kredi alımı ve kredi kartı mağduriyetlerin aksine;

 

ü  Faizsiz çalışıyor

ü  Tek çeşit komisyon alıyor.

ü  Nakit sıkışıklığına düşmüş şirketlerin borçlarını yapılandırıyor.

ü  Satışları ve karı arttırıyor

ü  Satış yapan firmalara tahsilat garantisi sağlıyor.

ü  Atıl kapasiteyi değerlendiriyor.

ü  Üye firmaların risklerini ortadan kaldırıyor.

ü  Ekonomik krizlere çözüm sunuyor

ü  Dev bir Pazar imkânı sunuyor.

Türk Barter, nakit sıkışıklığı içinde bulunan iş dünyasına, başlattığı yeni uygulamayla reel sektörün borçlarını yeniden yapılandırma imkânı sağlıyor.  Bu yaklaşımla finansal açıdan yetersizliğe düşmüş, ancak mal veya hizmetle ödeme kabiliyeti olan şirketler Türk Barter ile anlaşarak borçlarını alternatif ticaret ve finans sistemi Barter’la ödüyorlar. Aynı şekilde alacağı olan şirketler, nakit sıkıntısına düşmüş firmalardan alacaklarını Barter sistemiyle karşılıyor.

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı ŞİMŞEK yapmış olduğu açıklamada; “Bu kadar değişkenlik gösteren Türkiye ekonomisinde şüphesiz firmaların karşılaştığı en büyük problemlerin arasında alternatif pazar sıkıntısı yer alıyor. Bunun yanında bankaların kredi vermelerindeki zorluklar, stokların şişmesi ve tahsilâtların olumsuz geri dönmesi firmaları içinden çıkılamaz bir sürece itiyor. Karamsarlığa düşen ve gelecekle ilgili kaygıların zirveye çıktığı bir dönemde Türk Barter çözüm ortaklığı ile firmalara güven vermektedir. Gerçekleştirdiğimiz işlemlere bakarsak üye olan şirketlere hazırladığımız özel projelerimiz ve alternatif çözümlerimizle yüksek hacimli işlemler gerçekleştirdik. Gerçekleştirmiş olduğumuz işlemler arasında; fabrika satışı, borç yapılandırmalar, tesis alış ve satışları, araç satışları, giyim ve gıda kupon alış ve satışları, kargo anlaşmaları, lojistik anlaşmalar, İnşaat firmalarıyla daire, apartman, site ve otel alış ve satış işlemleri, Türk Barter, barter havuzunda tüm sektörlere hitap eden ürün ve hizmetleriyle çok geniş bir yelpazade hizmet vermektedir. Sistemin desteklenmesi ve havuzun genişlemesi için her gün bir yeni anlaşma gerçekleştiriyoruz. Sistemi ne kadar desteklerseniz o kadar büyük hacimli işlemler gerçekleştirebilirsiniz “ diye belirtti.