BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 89
Kayıt Tarihi: 04-11-2022

TÜRK BARTER’IN AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN


TÜRK BARTER’IN AVANTAJLARINDAN

FAYDALANIN

 

 

Türk Barter, özellikle borç yapılandırması ve alacakların tahsilinde sıklıkla tercih edilen Barter sisteminin Türkiye’deki kurucusu ve öncüsü olarak hizmet vermektedir. Kaliteli hizmet anlayışıyla da her üyeye özel projelerle alternatif ödeme imkânları, borç yapılandırma ve alacak garantisi sağlamaktadır. Barter sisteminin avantajlarından faydalanmak isteyen firmalar Türk Barter’a üye olarak Barter Ortak Pazarı’ndaki yerini almaktadır. Günden güne büyümesini sürdüren Türk Barter, Barter’ı tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

 

İlk defa ABD’de nakit tasarruf yöntemi olarak kullanılmaya başlanan ve sermaye ihtiyacının karşılanmasını, stokların eritilmesini, yeni pazarlara ulaşılmasını sağlayan Barter sistemi, bugün tüm dünya tarafından oldukça yaygın olarak kullanılan bir sistem hâline gelmiştir. Türk Barter yaklaşımının temelinde ise, reel sektörün borçlarının yeniden yapılandırma sistemi vardır. Bu yaklaşımda temel nokta finansal açıdan yetersizliğe düşmüş, yalnızca mal veya hizmetle ödeme kabiliyeti olan şirketlerin borçlarını Barter sistemiyle ödemesidir. Barter yaklaşımında firma; mal veya hizmet sunmadan, teminat sunarak borç yapılandırması talebinde bulunabilir. Barter Sisteminde şirketlerin borçları hemen ödendiğinden, şirketler ağır faiz yükünden de kurtulmaktadırlar. Türk Barter yaklaşımında bulunan firmalar deklare edilmez. Her firma kendi dinamikleri ve özgün yapısı içinde ele alınır.

 

Her sektörde kullanılabilen Barter sisteminin Türkiye’deki öncüsü olan Türk Barter’a üye olan firmalar, bir araya geldikleri ve birbirleriyle alışveriş yapabildikleri Barter Ortak Pazarı’nda satın aldıkları mal ya da hizmetin bedelini para ile değil, üretilen mal veya hizmetle ödemektedir. Bu sistem ile firmalar hem stoklarını eritme fırsatı yakalıyor hem içinde bulundukları ekonomik çıkmazı kolaylıkla atlatıyor hem de yatırımlarını tamamlayıp yeni yatırımlara başlayabiliyor. Benzersiz bir finans sistemi olan Barter’ı kullanarak nakit ödeme yapmadan ürün ya da hizmet alan firma, enflasyondan ve likidite sıkışıklığından etkilenmeden, güvenli ve sürekli satış yapma olanağını elde ediyor.

 

Türk iş dünyasının sırtındaki yükü azaltmayı hedeflediklerini, bu sisteme Türk iş dünyasını alıştırmak istediklerini söyleyen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek;Türk Barter olarak, tüm dünyanın aktif olarak kullandığı ve büyük kriz dönemlerinde ülke ekonomilerine nefes aldıran Barter sisteminin, ülkemizde de daha yaygın kullanılmasını, işletmelerin kriz dönemlerinde ayakta kalabilmelerini istiyoruz. Ülkenin önünü tıkayan kriz fırsatçılarına engel olmak için tüm işletmeleri, alternatif finans ve ticaret modeli olan Barter sistemi ile gerçekleştirmeye davet ediyoruz. Ayrıca KOBİ’lere vermeye başladığımız kredi paketi ile de işletmeleri gereksiz yüklerden kurtarmayı hedefliyoruz.  Biz tüm firmaları; özel kurumların iflastan kurtulması, alacaklı olan şirketlerin zararlarının ortadan kaldırılması, firmalara mal, hizmet ve destek kredisi verilmesi, risk yönetimi hizmetinin verilmesi, Barter sistemi içerisinde zararına satışlara engel olunması, borçlarını ödeyemeyecek duruma gelen şirketlerin Barter sisteminin kolaylıklarından yararlanıp şirket üzerindeki baskılarının azaltılmasını sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türk Barter’ın bu avantajlı dünyasıyla tanışmaya davet ediyoruz” şeklinde sözlerini dile getirdi.

 

 

Sağladığı Avantajlar:

 

v  Stok fazlası ürünlerin, piyasa fiyatından elden çıkarılması

 

v  Kullanılmayan kapasitenin karlı bir şekilde değerlendirilmesi

 

v  Alıcının iptal etmesi durumunda üretilmiş malların satılması

 

v  Yarım kalmış yatırımların uygun fiyattan satılması

 

v  Yeni müşterilerin kazanılması, dağıtım kanallarının genişletilmesi

 

v  Ticaret ve finansmanda Barter Çek kullanılması

 

v  Alacak riski taşımadan satış ve karların artırılmasıdır.