BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 90
Kayıt Tarihi: 05-12-2022

NAKİT SIKIŞIKLIĞI NEDENİYLE YARIM KALAN İNŞAATLARA SON !

NAKİT SIKIŞIKLIĞI NEDENİYLE  

YARIM KALAN İNŞAATLARA SON !

 

 

Türk Barter ciddi boyutlardaki tecrübesi ve sahip olduğu portföyü sayesinde inşaat projelerine çözüm sunabilmektedir.

 

 

İnşaat sektörü için risksiz ekonomik bir model sunan Barter İnşaat sayesinde firmalar, nakit sıkışıklığı nedeniyle aksayan inşaatlarını barter sisteminden elde ettiği kredilerle tamamlamaktadır. Yarım kalan inşaatlarını tamamlamak için gereken malzemeyi barter sisteminden temin edebilen firmalar; alımları karşılığında doğan borçlarını ürettikleri malları sisteme satarak ödemektedir. Örneğin; yarım kalan inşaatını tamamlamak üzere sistemden yapı malzemesi alan bir firma borcunu sisteme yapmış olduğu dairelerden satarak ödemektedir.

 

İnşaat sektörünün son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle zor duruma düştüğünü ifade eden Türk Barter International A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek; Satış yapmakta zorlanan ve dolayısıyla inşaatlarını tamamlayabilmek için yapı malzemesi ihtiyacını karşılayamayan inşaat şirketleri, Barter Ortak Pazarı’na katıldığı andan itibaren ihtiyaçlarını nakit para ödemeden Barter Sistemi ile karşılama imkânına sahip olacaklar. İnşaat sektörü ülkemizin önde gelen sektörleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle Türk Barter International olarak bu sektörün gelişimine son derece önem vermekteyiz. Ne yazık ki son yıllarda yaşanan ekonomik çalkantılar, inişli çıkışlı döviz kurları sektöre darbe vurmuş ve bir çok inşaatın yarım kalmasına neden olmuştur. Sektöre sunduğumuz Alternatif Finansman Yöntemi ile biz nakit para harcamadan yarım kalan tüm inşaatların barter yoluyla tamamlanabileceğini taahüt ediyoruz” şeklinde dile getirmiştir.

 

İç ve dış dinamikler, dünya ülkeleriyle yürütülen Ticari İlişkiler, küresel krizler ve daha birçok etkenin önemli bir rol oynadığı inşaat sektöründe, bu gibi baskılayıcı unsurlar bazı dönemlerde ekonomik sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Sektörün iç parametreleri de göz önüne alındığında tüm bu koşullar birçok inşaat firmasını zor durumda bırakarak nakit sıkışıklığına yol açmaktadır. Yeni bir ticari ödeme anlayışını zorunlu kılan bu gelişmeler, inşaat sektöründe Barter Sistemi’nin ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Türk Barter; Türkiye’de ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörünün finansman sıkıntısına alternatifler üretmektedir. Özellikle de yapımına başlanıp finansman ve pazarlama sıkıntısından tamamlanamayan binlerce inşaat projesini çözüme kavuşturmayı hedefleyen Türk Barter, gayrimenkul firmalarının ilgisini çekmeye devam etmektedir.

 

Barter şirketleri için en önemli sektörlerden birisi de inşaat ve inşaat malzemesidir. Özellikle ülkemizde sağlıksız bir yapılandırma süreci devam ettiğinden yurdun her tarafında, başlanmış ancak finansman ve pazarlama sıkıntısından tamamlanamayan çok sayıda inşaat projesi bulunmaktadır. Türk Barter, Barter Sisteminin lideri olarak üzerine düşen görevini gelinen global kriz sonuçlarında sosyal sorumluluk çerçevesinde değerlendirilebilecek noktaya gelmiştir. Ekonominin daralmanın ötesine geçtiği, ticaretin aslında nasıl yürüdüğü ile ilgili olarak kimsenin pek bir şey anlamadığı günleri yaşamaktayız. Köklü ve uzun yıllardır ticari hayatını sürdüren şirketlerin bir anda yok olduğunu görmekteyiz. Son zamanlarda İnşaat sektörü ciddi darbeler almaktadır. Böyle olunca birçok yarım kalan İnşaatların tamamlanabilmesi için Barter ile çözümler aranmaktadır.

 

SİSTEM KAZANIMLARI

ü  Günümüz ticaretinde ortak hareket etmenin getirilerine en güzel örneklerinden biri; birbiri ile hiçbir bağı olmayan firmaların ihtiyaçlarını bir ortak satın alma organizasyonu ile daha ucuz ve ekonomik temin ettikleri gerçeğidir.

ü  Biz bu iş birliği projesinin ortaya koyacağı aktivasyonla ve farklılıklarımızla daha da öne çıkararak, Pazara doğrudan ve doğru bir şekilde ulaşarak, birlikte büyük kazançlar elde edeceğimizin inancındayız.

 

ü  Gerek Yurtiçi gerekse Yurtdışı projelerinde geleceğe dönük uzun soluklu birarada olacağımız iş birlikteliklerinin oluşturacağı sinerji, fırsatlar dünyamıza bir renk getirecek ve model olacaktır.