BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 91
Kayıt Tarihi: 10-01-2023

YENİ NESİL EKONOMİ MODELİ BARTER İLE TİCARETİN NORMLARI DEĞİŞİYOR

YENİ NESİL EKONOMİ MODELİ BARTER İLE

TİCARETİN NORMLARI DEĞİŞİYOR

 

Köklü geçmişini çağın ihtiyaçlarıyla modernize eden Türk Barter; sağladığı avantajlarla piyasasında rekabet üstünlüğü sağlamak, stoklarını eritmek, kapasitesini artırmak, yeni pazarlara açılmak ve risksiz ticaret yapmak isteyenlerin ilk durağı olmayı sürdürmeye devam ediyor.

Dünyada gelişmeye başlayan birçok ekonomik modele alternatif olarak geliştirilen Barter Sistemi, şirketleri garanti altına alması ile güven sağlıyor. İhtiyaç duyulan mal veya hizmetin, satılan mal veya hizmet karşılığında satın alınması olarak bilinen Barter Sistemi, Türkiye’de 1994 yılından bu yana Türk Barter tarafından uygulanmaktadır.  28. yılını tamamlayıp çeyrek asrı geride bırakan ve Uluslararası çalışmalarıyla üyelerine ortak pazar sağlayan Türk Barter, sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmayı başarmakta ve tüm bunların yanı sıra, sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil araç yapabilen, risksiz ekonomi çözümleri sunmaktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük Barter şirketi Türk Barter; şirketlere proje, kredi ve diğer tüm finans sistemleri ile alternatif çözümler sunarak onları garanti altına almaktadır.

Dünyada 1 milyonu aşkın firmanın; büyüklükleri, sektörleri ve hizmetleri ne kadar farklı olursa olsun Barter Sistemi’ni kullanması ve dünya ticaretinin giderek artan oranda bu sistem ile yapılması, Barter’ın öneminin daha fazla anlaşıldığını göstermektedir.

Hızlı bir yükselişe geçen Barter Sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek; “Türk Barter, Ekonomik krizlerde şirketlerin mali sıkıntılarını en aza indirerek iflas etmelerini önleyen, atıl kapasitelerini eriterek ticarete hareketlilik kazandıran Türk Barter, hedeflerini her geçen gün büyüterek yoluna devam ediyor. Mali sıkıntılar ile tamamlanamamış gayrimenkul projelerinden araç filo kiralama hizmetine kadar pek çok temel ihtiyacın Barter ile karşılandığı Barter Ortak Pazarı’nda; binlerce üye, binlerce arz ile ticaretini büyütüyor. Türk Barter, “Barter Havuzu” olarak adlandırılan ortak pazarda, üye firmalara paraya ihtiyaç duymadan ticaret yapma ve kâr elde etme imkânı veriyor. Yani Barter Sistemi birçok kişi tarafından algılandığı üzere sadece bir takas ortamı değil, üye firmaların hem ihtiyaçlarını satın aldığı hem de kendi ürettiği mal ve hizmetleri satabileceği bir finansal sistemdir. Kısaca sistem, şirketlerin nakit ödeme yapmadan ürettikleri mal ve hizmet karşılığında talep ettikleri mal ve hizmetleri almalarına dayanıyor.” şeklinde sözlerini dile getirdi. 

Türk Barter tüm sektörlere hizmet veriyor

Yüzyıllar öncesinin takas anlayışını modern zamanın koşullarıyla birleştiren Barter Sistemi’nin Türkiye’deki adresi Türk Barter; gayrimenkul, araç kiralama, tekstil, medya, gıda, lojistik gibi pek çok sektörde, firmaların ticaretini güven içerisinde yapmalarını sağlayan Barter Ortak Pazarı ile binlerce firmaya hizmet vermektedir. Atıl kapasitelerini eritmek isteyen, satış ve kârını artırmayı amaçlayan, yeni müşteriler arayan firmalar, Türk Barter Ortak Pazarı’nda güven ile ticaret yapmaktadır. 10 bine yakın firmanın tüm ürün ve hizmetlerini diğer tüm üyelere sunduğu Barter arzları ile büyük bir tanıtım kapasitesi oluşturuluyor. Barter Sistemi’ni en çok inşaat sektörünün kullandığını söyleyen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek, sektörü; kredilendirme, malzeme temini, satış ve pazarlama alanında desteklediklerini belirtti. Şimşek, Türk Barter’ın kurallarını da şu sözlerle açıkladı: “Açık ekonomi kurallarını uyguluyoruz. Ticari faaliyetlerde dürüstlüğün ilke edinilmesi gerekiyor. Üye olan şirketin öncelikle mali tablolarını alıyoruz. Şirketlerin bizde bir kredisi oluyor ve söz konusu kredi çerçevesinde hareket ediyoruz. Desteklenebilecek, büyütülebilecek, satışları arttırılabilecek bir şirket ise elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Diğer sektörler gibi sıkıntıya girdiklerinde onlarla birlikte çalışıyoruz.  Biz, Barter Sistemi’ni Türk ekonomisine katkı sağlayan tüm sektörlere ve tüm şirketlere tavsiye ediyoruz.”

Tüm ihtiyaçlar Barter Sistemi ile kolayca karşılanabiliyor

Türk Barter, geniş açılımlı ve dünyada en kapsamlı sektör dağılımına sahip Ortak Pazarı ile üye firmaların arzlarının satışı ve taleplerinin karşılanması esasına göre çalışıyor ve talepler için ilgili firmaları Barter Ortak Pazarı'nda birlikte çalışmaya davet ederek büyüyor. Satış yaparak alacağı olan firma tüm ihtiyaçlarını Barter Ortak Pazarı'nda bulunan üye firmaların satışa sundukları mal veya hizmetlerden karşılayabiliyor. İhtiyaçlarını karşılamak için üye olan firmaya, uzman brokerler faaliyet alanlarına göre yardımcı oluyor. Üyenin stoklarını, arz fazlasını, satmak istediği her ürünü sisteme kaydediyor ve bunların karşılığında ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri sistemden talep ediyor. Ayrıca üye olan her ziyaretçi, Barter kapsamında satmak istediği her ürünü web sitesine ekleyerek online satış işlemine kolaylıkla başlayabiliyor.