BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 110
Kayıt Tarihi: 26-09-2023

TÜRK BARTER INTERNATIONAL TÜRKİYE VE AVRUPA’YI DÜNYA BARTER BİRLİĞİ’NDE TEMSİL EDECEK

TÜRK BARTER INTERNATIONAL

TÜRKİYE VE AVRUPA’YI DÜNYA BARTER BİRLİĞİ’NDE

TEMSİL EDECEK

 

 

Dünya’da Barter sektörünün gelişimi için faaliyet gösteren ve her yıl geleneksel olarak düzenlenen Dünya Barter Birliği (IRTA)’nın 44. Genel Kongresi 02-05 Ekim tarihleri arasında ABD Virginia’da düzenlenecektir. Dünya Barter Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek, Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Avrupa ve Türkiye’yi temsilen toplantıya katılacaktır. IRTA, sektörün içinden ve dışından uzman panelistlerle birlikte TÜM takas endüstrisi üyelerini ilgilendiren heyecan verici ve güncel bir program programı hazırladı.

 

Dünya Barter Birliği (IRTA) 1979 yılında, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki hızla gelişen kurumsal barter endüstrisini yönlendirmek ve bu alanda yapılan ticareti yüksek standartlar çerçevesinde büyütmek amacıyla kurulmuştur. IRTA, barter ticaretiyle ilgili araştırmalar ve yönlendirmeler, databank hizmeti, güvenlik, uluslararası ticaret bağlantılarının sağlanması, teknik danışmanlık, yeni kurulan şirketlerin kalkındırılması, endüstri ölçümlemeleri gibi faaliyetler yürütmekte, yayınlar yapmaktadır. Tüm dünyada faaliyet gösteren barter şirketlerinden güvenli olanların bir araya gelip oluşturduğu bir kuruluştur.

 

Türkiye’de barter sektörünün öncüsü olan Türk Barter, 29 yıldan beri Türkiye ve Avrupa’yı temsilen IRTA Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır. Bu yıl 44.’sü düzenlenen IRTA toplantısında Türk Barter International A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmed Sırrı Şimşek, sektöre dair değerlendirmelerde bulunarak görüşlerini aktaracaktır.

 

IRTA, barter sektörünün dünyadaki yayılımını, gelişimini, değişimini sağlayan ve barter şirketlerinin bu sisteme adapte olması için bilinçlendirme yapan bir sistemdir. Alternatif Finans ve Ticaret sistemi hakkında dünya topluluklarına teşvik ve bilinçlendirme yaparak, barter uygulaması ve operasyonunun standartlarını yükseltmektedir. Dünya ekonomisinde hızla büyüyen ve gelişen barter endüstrisi içinde iş yapan firmaların uluslararası işbirliklerinin artırılması, barter sisteminin ülkeler arası mevzuatının hazırlanması, barter endüstrisinin büyütülmesi, barter şirketleri kuruluş ve ticareti ilkelerinin belirlenmesi ve geliştirilmesinde Dünya Barter Birliği (IRTA) etkin bir rol üstlenmektedir.

 

Türkiye ve Avrupa’da barter sektörünün lideri olan, yerel ve uluslararası alanda faaliyet gösteren ve barter sistemini Türkiye Ekonomisine kazandıran Türk Barter International; IRTA’da, Avrupa’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Barter Etik Komite Başkanı olarak bulunmaktadır.