BASIN BÜLTEN LİSTESİ

Kayıt No: 68
Kayıt Tarihi: 07-12-2021

TÜRK BARTER GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜ DESTEKLİYOR

TÜRK BARTER GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜ DESTEKLİYOR

 

Son dönemde döviz hareketleri nakit sıkışıklığı yüksek fiyat artışları ve genel piyasa koşulları Türk Barter'ı haklı ve öne çıkarmaya başladı. Türk Barter, geliştirdiği Barter projelerinden tüm şirketlerin faydalanabilmesi için Barter sistemini tüm sektörlere yaygınlaştırdı. Türk Barter, öncelikle gayrimenkul sektöründe Barter sistemine olan talebin daha da artmasıyla bu sektörde var olan etkinliğini hızla artırıyor.

 

Türk Barter, Hemen hemen bütün sektörlerden farklı binlerce ürünün bulunduğu Barter Ortak Pazarı’nda büyük bir paya sahip olan sektörlerin başında gayrimenkul sektörü geliyor. Özellikle son dönemde ödemelerde takas ve Barter yöntemi daha sık kullanılmaktadır. Ödeme sıkıntısı çeken, inşaat şirketleri borçlu oldukları tedarikçilere ödeme yerine daire veya işyeri teklif ediyor. Alacaklı şirketler de ödeme yerini aldıkları gayrimenkulü piyasada bilinçsizce pazarlıyor. Son dönemde gayrimenkul firmaları tarafından çok fazla tercih edilen bu takas yönetimi beraberinde birçok problemi de üretiyor. Türk Barter tam da bu noktada üyelerinin problemlerini alternatif ticaret ve finans yöntemi ile çözüm oluyor.

 

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Sırrı Şimşek yaptığı açıklamadaSatış yapmakta zorlanan ve dolayısıyla inşaatlarını tamamlayabilmek için yapı malzemesi ihtiyacını karşılayamayan inşaat şirketleri, Barter Ortak Pazarı’na katıldığı andan itibaren ihtiyaçlarını nakit para ödemeden Barter Sistemi ile karşılama imkânına sahip olacaklar. Daha önce Barter konusuna yaklaşımları olmayan büyük inşaat şirketleri çıkışın bu yönde olabileceğine inanmış durumdalar. Ancak Barter Sistemi ile çıkış var demek her projenin neticelenmesi anlamına gelmeyebilir. Bu noktada projelerin çok iyi analizi ve fizibilitesi yapılması gerekmektedir. Tecrübeli ve profesyonel ekiplerin detaylı olarak Barter işlem zincirlerini proje kapsamında oluşturması şarttır. Tüm senaryolar oluşturulur ve testleri yapılır. Dönüp aksayan zincirler değiştirilir ve yeniden test edilir. İşte bu noktada Türk Barter ciddi boyutlardaki tecrübesi ve sahip olduğu portföyü sayesinde inşaat projelerine çözüm sunabilmektedir” “Tüm sektörler için risksiz finans ve ticareti birleştirerek yeni projeler hazırlayan Türk Barter gayrimenkul sektörünü desteklemek için özel bir proje hazırladı. Banka kredilerinin daralması dövizdeki ani hareketler kredi kartlarındaki sınırlamalar gerek inşaat şirketlerinin satışlarının gerekse tüketicilerin alım gücünden dolayı emlak sektöründe bir kriz şimdiden başlamıştır. Kurumsal gayrimenkul satışların başarıyla yürüten Türk Barter inşaat şirketlerinin gayrimenkul satışlarının hızlandırmak, bireylerinde perakende anlamında 2.el ile satmak istedikleri veya kullanamadıkları her türlü gayrimenkullerini takas sistemi içerisinde alış ve satış organizasyonunu desteklemektedir”.